Pradinis » Kita » Gyventojų surašymų nauda ir svarba

Gyventojų surašymų nauda ir svarba

04Prieš gyventojų surašymus žiniasklaidoje ir visuomenėje pradedami kelti įvairūs klausimai apie šį procesą. Dažniausiai gyventojams neaišku kas yra gyventojų surašymas,  kam toks surašymas reikalingas ir kur bus naudojami jo duomenys. Kad tokių „nežiniukų“ prieš sekantį surašymą būtų kuo mažiau, siūlome paskaityti apie gyventojų surašymų naudą ir svarbą.

Gyventojų surašymas – tai veikla, kurios rezultatas – reguliariai nustatomas oficialus gyventojų skaičius šalies teritorijoje ir jos mažiausiose geografinėse teritorijose kartu su informacija apie tam tikras visų gyventojų demografines ir socialines charakteristikas.

Be patikimų duomenų apie gyventojų skaičių nebūtų galima įvertinti ekonominės, socialinės, aplinkosaugos pažangos. Taip pat tokie duomenys svarbūs nustatant šalies dydį Europoje ir pasaulyje. Juk dažnai kalbant apie kokią nors šalį pasidomima kiek gyventojų ji turi. Viešųjų miesto ir kaimo paslaugų kokybės gerinimas irgi nebūtų įmanomas be duomenų apie žmonių skaičių. Tas pats galioja ir nacionalinėms, ES ir tarptautinėms institucijoms įgyvendinant savo funkcijas, formuojant veiklos tikslus ir vertinant pažangą.

Vyrų ir moterų skaičius, jų proporcija leidžia nustatyti lyčių lygių galimybių užtikrinimo priemones. Tai ypač svarbu tose kategorijose , kur vyrų ir moterų proporcija netolygi.

Amžiaus sudėtis. Gyventojai skirtomi pagal metines, penkerių metų ir kitokias amžiaus grupes. Trys svarbiausios socialine ekonomine prasme yra: iki darbingo, darbingo ir pensinio amžiaus. Pirmoji grupė – vaikai ir paaugliai. Kuo ši grupė didesnė, tuo ateityje bus daugiau darbingo amžiaus žmonių. Tačiau dėl mažėjančio gimstamumo ir emigracijos, ši grupė kasmet mažėja. Todėl visuomenė „sensta“, o tai grėsmingas, demografinę krizę parodantis, rodiklis.

Dar viena svarbi klausimų grupė yra santuokinė padėtis, pagimdytų vaikų skaičius, šeimų skaičius, jų pasiskirstymas pagal šeimos statusą ir tipus. Statistiškai apdoroti ir sugrupuoti atsakymai į šiuos klausimus įgalina prognozuoti demografinę elgseną, migracinį mobilumą, gauti išsamią informaciją apie šeimų formavimą, vaikų gimimus, spartų šeimų kitimą, jų kūrimo atidėjimą vyresniam amžiui ir kt.

Visa tai leis sudaryti išsamų šalies gyventojų demografinį portretą ne tik konkrečiu momentu, bet ir pagal įvairias kartas. Šie duomenys taps svarbia tarpvalstybine lyginamąja statistine informacija.

Aukščiau išvardintos klausimų grupės yra ypatingai svarbios, tačiau renkama taip pat labai svarbi informacija apie gyventojų išsilavinimą, etnokultūrinius procesus, apie kuriančiąją ir vartojančiąją visuomenės dalį, ekonomiškai aktyvius ir neaktyvius gyventojus, neįgaliuosius, migraciją, namų ūkius, pastatus ir būstus.

Apibendrinant, galima teigti, kad visa gaunama informacija gyventojų surašymų metu, naudojama sukurti mūsų šalies „portretui“ tarptautiniame kontekste, o visų svarbiausia – šios informacijos turėjimas leidžia gerinti socialinius, ekonominius, saugumo ir kitus šalies piliečių gyvenimo aspektus, todėl yra ypatingai svarbus pačių piliečių indėlis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s