Pradinis » Naujovės statistikoje » 2012 metų iššūkis – oficialiosios statistikos portalas

2012 metų iššūkis – oficialiosios statistikos portalas

DSCN1453

Didžiausio susitelkimo 2012-aisiais prireikė kuriant Oficialiosios statistikos portalą, o kartu su juo – ir naują Lietuvos statistikos departamento interneto svetainę.

Numatyta, kad ateityje visi statistiniai rodikliai, rengiami pagal Oficialiosios statistikos darbų programą, bus integruoti į portalą. Tai yra, kitų institucijų rengiami rodikliai vartotojui pateikiami ne per nuorodas į atskiras svetaines, leidinius, pranešimus spaudai ar kt., bet būtent integruoti į bendrą duomenų bazę. Savo ruožtu inovatyvus duomenų analizės komponentas sudaro galimybes vartotojui pačiam susikurti išvestinius statistinės informacijos produktus nereikalaujant įsigyti ir įsidiegti sudėtingų bei brangiai kainuojančių statistinių duomenų apdorojimo sistemų.

Sukurti modernią statistinių rodiklių duomenų bazę, inovatyvias statistinių rodiklių analizės ir atvaizdavimo priemones – rimtas iššūkis, kuriam įveikti turėta vos vienuolika mėnesių. Apie tai, kaip buvo įgyvendinamas projektas, kuo jis unikalus, su kokiomis problemomis susidurta ir kaip jos įveiktos ir kita, kalbamės su šio projekto įgyvendintojų – projekto iniciatoriaus Lietuvos statistikos departamento ir viešųjų pirkimų konkursą laimėjusios UAB „Affecto Lietuva“ – specialistais.

Pokalbyje dalyvauja Lietuvos statistikos departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Raimondas Rimša, Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Gita Burokaitė, Statistinės informacijos platinimo skyriaus vyriausioji specialistė Ana Gricevič, UAB „Affecto Lietuva“ Oracle technologijų skyriaus projektų vadovu Tomu Maroščiku, Java technologijų skyriaus projektų vadovas Ramūnas Stankevičius ir Duomenų saugyklų ir analizės sistemų architektas Darius Padvelskis.

Kokia buvo projekto pradžia?

Tomas Maroščikas:

Kai pasakė, jog būsiu šio projekto vadovas – labai apsidžiaugiau. Toks entuziazmas užplūdo, galvojau – dabar tai kalnus nuversime, sukursime, tai, ko dar niekas nėra sukūręs. Tačiau realybė optimizmą greitai „prigesino“. Kai supratau, kokios didžiulės apimties šis projektas ir kiek mažai laiko jam įgyvendinti yra, supratau, kad džiaugtis per anksti. Ne visos technologijos mums buvo žinomos, išbandytos, o duomenų iš esamos statistinių rodiklių duomenų bazės pertvarkymas perkėlimas buvo iššūkis. Tai buvo netipinis ir labai sudėtingas uždavinys mums, tačiau tuo pat metu nepaprastai įdomus.

Raimondas Rimša:

Iš tiesų tik išoriškai tryškome optimizmu. Viduje buvo labai neramu. Pradžia buvo sunki. Kaip ir sakė Tomas, projekto apimtis buvo didžiulė, o laikas tiesiog akyse tirpo. Kiekviena diena atnešdavo vis daugiau nerimo. Labai užtrukome su viešųjų pirkimų procedūromis, kurias pradėjome 2011 m.

Sutartį su viešąjį konkursą laimėjusia įmone – UAB „Affecto Lietuva“ pasirašėme tik vasario mėn. Po to dar gerą mėnesį nevyko jokių realių darbų, derinomės planus, sudarinėjome komandas ir pan. Atvirai pasakius, tikinčiųjų projekto sėkme buvo mažai – tiek pas mus departamente, tiek VšĮ Centrinėje projektų valdymo agentūroje, tiek Informacinės visuomenės plėtros komitete prie Susisiekimo ministerijos…

Gita Burokaitė:

Portalo koncepcija buvo vystoma keletą metų, keitėsi žmonės, kurie ją kūrė. Pradėjus įgyvendinti projektą gerokai užtrukome bandydami konkretizuoti reikalavimus, prieiti prie jų bendro jų suvokimo, su įvertinti realius terminus, tinkamai susiplanuoti ir pasiskirstyti užduotis.

 

Kada įvyko lūžis ir patikėjote, jog projektas bus įgyvendintas?

Raimondas Rimša:

Neturėjome teisės „nurašyti“ projekto dar nepradėję jo įgyvendinti. Realių darbų vis nebuvo. Nors net ir prasidėjus realiems darbams sunku buvo patikėti, jog portalas tikrai gims. Lūžis manau įvyko tik spalį, kai realiai galėjome pamatyti pirmuosius portalo ir svetainės prototipus.

Iš panašių projektų valdymo patirties galiu pastebėti toks prototipų kūrimas įgyvendinant didelės apimties projektus labai pasiteisina. Tu jau gali realiai pamatyti tarpinius rezultatus. Susitaupo laiko, nes nereikia dar kartą grįžti taisyti klaidų, taisant dizainą ar kitas detales.

Vilties įnešė ir kūrėjų įvykdytas pažadas skirti šiam projektui pakankamai žmogiškųjų išteklių.

Ramūnas Stankevičius:

Vienu metu prie portalo kūrimo projekto dirbo apie 15 proc. mūsų darbuotojų. O mūsų įmonėje jų yra apie 200… Veiklos analizės skyriuje su šio projekto dirbo apie 80 proc. darbuotojų. Iš Java technologijų skyriaus – 12 darbuotojų, iš Oracle technologijų skyriaus – 6.

Su tam tikromis problemomis, be abejo, susidūrėme. Tokios apimties projektui įgyvendinti per tokį trumpą laiką reikėjo ypač daug žmogiškųjų resursų. Jam pasibaigus, tiek darbuotojų kaip ir nebereikia. Informacinių technologijų įmonėje, kitaip nei žemės ūkio ar turizmo sektoriuose, „sezoniškumas“ nėra įprastas ir nėra taip lengva greitai ir trumpam laikui pasisamdyti aukštos kvalifikacijos darbuotojų. Išlyginti šį darbo jėgos poreikio nestabilumą įmonei buvo tikras iššūkis.

 

Buvo nemigo naktų?

Tomas Maroščikas:

Buvo. Galbūt sunkiausias buvo 2012-ųjų birželis. Tuomet tikrai teko ne vieną naktį pasivartyti lovoje, besvarstant, beieškant sprendimų, kamuojamam nerimo, kaip suspėti…

Ypač daug dėmesio skyrėme projekto analizės etapui, siekėme, kad ji būtų kuo tikslesnė, kad vėliau programuojant nebereikėtų grįžti. Liepą, kai jau realiai pradėjome kurti portalą, norėjome jį kuo greičiau jau išvysti. Tačiau vis atsirasdavo įvairių kliūčių… Taigi vasara man tikrai nerami buvo. Baigiamasis „akordas“ buvo rugpjūtį. Neeilinio susitikimo metu buvo svarstoma, kaip apskritai įgyvendinti tą projektą, net ir vėluojant. O nuo rugsėjo prasidėjo sunkiausias etapas – programavimas, vėliau testavimas, klaidų taisymas…

Kas buvo sunkiausia kuriant portalą?

Tomas Maroščikas:

Sunkiausia buvo atlikti tuometinės rodiklių duomenų bazės duomenų konversiją, kurią, be kita ko, reikėjo ir labai greitai padaryti. Šiek tiek nukentėjo kokybė. Projekto analizės etape tam buvome skyrę nepakankamai dėmesio. Todėl vėliau išlindo trūkumai – pavadinimų kartojimasis ir pan. Šią sritį taisome ir po truputį tobuliname dirbame ir dabar…

Ana Gricevič:

Naujosios duomenų bazės koncepcija yra visiškai kitokia nei ankstesnės. Didelė atsakomybė teko mūsų statistikos skyriams – jiems reikėjo peržiūrėti visus savo srities rodiklius, sukurti naują jų atvaizdavimo struktūrą. Analizės etape buvo sudėtinga numatyti galutinį rezultatą, sunku įsivaizduoti, kaip jie turėtų būti atvaizduoti.

Ramūnas Stankevičius:

Nukrypdamas nuo temos, norėčiau pastebėti, kad, pvz., statybų projektai vykdomi jau tūkstančius metų, o štai IT projektai – vos keletą dešimtmečių, Lietuvoje – vos du dešimtmečius. Tik dabar po truputį kuriasi IT projektų rengimo tradicijos. Tokio projekto kūrimas reikalaujama įsitraukimo iš visų pusių – tiek iš užsakovo, tiek iš vykdytojų bei vartotojų.

Darius Padvelskis:

Norėčiau pastebėti, kad IT projektų vykdymo terminai labai sutrumpėjo ir toliau trumpėja, o užduotys tampa vis sudėtingesnės. Sistemos pasidarė kompleksinės, o joms sukurti skiriama mažiau laiko.

Ar rėmėtės kieno nors patirtimi?

Darius Padvelskis:

Lietuvos mastu ši duomenų bazė – unikalus sprendimas. Galbūt ir Europos. Oficialiosios statistikos portalas yra dinaminė duomenų saugykla. Tokios duomenų saugyklos naudojamos įmonėse vidiniams poreikiams, duomenų analizei, o šiuo atveju – ji pateikiama viešai, kaip atvira paslauga visuomenei. Kitas dalykas – pats priėjimas, duomenų (statistinių rodiklių) pasirinkimas visai kitoks. Ankstesnis rodiklių duomenų bazės sprendimas buvo ne duomenų bazė, o suformuotos lentelės su duomenimis. Trumpai tariant, portalo duomenų bazės sprendimas labai įdomus. Ir, mano nuomone, puikiai pavykęs. Man asmeniškai buvo labai įdomu dirbti su šiuo projektu.

Paleidę portalą viešam naudojimui, sulaukėme labai kritiškų komentarų. Duomenų bazė jiems pasirodė paini, reikiama statistika „paslėpta“. Ankstesnis statistinių rodiklių pateikimas – jau suformuotomis lentelėmis – atrodė aiškesnis. Kaip manote, kodėl?

Tomas Maroščikas:

Kiek esame turėję projektų, jau žinome – naujovėms visada priešinamasi. Ne todėl, kad naujovės būtų blogesnės, o todėl, jog vartotojai jau būna pripratę prie senųjų. Reikia iš naujo mokytis dirbti su nauju produktu, keisti įpročius.

Aišku, naujasis portalas galėtų būti intuityvesnis. Tačiau ar, turint tokius didelius informacijos masyvus, įmanoma informaciją pateikti paprastai aiškiai, kartu suteikiant galimybę pasirinkti rodiklius pagal įvairias dimensijas, – sunkus klausimas.

Šiuo metu vartotojai kelia labai didelius reikalavimus – jie nori, jog programos tiesiog nuspėtų jų norus, būtų labai paprastos, tačiau kartu ir labai funkcionalios. Didžiausios IT įmonės neriasi iš kailio, kad įtiktų jiems, todėl šiuo metu vartotojams pasiūlyti IT produktą ir nesulaukti priekaištų vargu ar įmanoma…

Gita Burokaitė:

OSP suteikia laisvę vartotojui pasirinkti statistiką pagal savo poreikius, lyginti skirtingus rodiklius, daryti analizę. Vartotojui tik reikia išnaudoti jos teikiamas galimybes ir priprasti naudotis ja. Iš mūsų pusės turėtų būti nuolatinis darbas su vartotojais – pratinant prie naujojo portalo, mokant naudotis analizės priemonėmis, pažindinant su naujomis funkcijomis. Reikia keisti vartotojų mąstymą. Tai ne vienos dienos darbas.

Ana Gricevič:

Prieš tai buvusią duomenų bazę naudojome penkerius metus. Per tą laiką turėjome visokių atsiliepimų – ir teigiamų, ir neigiamų. Tik pasikeitus duomenų bazėms, išgirdome, jog senoji duomenų bazė buvo labai gera. Paradoksas.

Raimondas Rimša:

Kai beveik prieš dvidešimt metų kūrėme elektroninį gyventojų registrą, neturėjome net su kuo lyginti, todėl tai, ką mums pasiūlė kūrėjai, mums ir tiko. Tuo metu IT įmonės diktavo sąlygas. Gal tas rezultatas ir nebuvo toks geras, bet priimdavome, ką siūlė, neturėjome su kuo palyginti. Dabar jau taip nėra.

Tomas Maroščikas:

Anksčiau iš tiesų sąlygas diktuodavome mes. Dabar vartotojai labai išprusę, bet ko nepasiūlysi.

Kaip manote, ar mūsų patirtis būtų naudinga kitoms statistikos tarnyboms ar institucijoms, kaupiančioms statistiką?

Tomas Maroščikas:

Jei sukuri ir pamiršti ką sukūręs, palieki likimo valiai produktą – nepritrauksi ir neprisipratinsi vartotojų. Reikia juo rūpintis, skirti dėmesio, laiko, atnaujinti, pildyti, vartotojus pratinti, mokyti, atsižvelgti į konstruktyvią kritiką, tobulinti produktą. Labai svarbus ir viešinimas. Jei jis bus aktyvus, manau, šį produktą pastebės ir kiti, ir galbūt pasinaudos mūsų patirtimi. Pats portalo sprendimas, esu tikras, turi potencijos tapti populiarus.

Ramūnas Stankevičius:

Blogiausiu atveju tai bus greitas būdas patikrinti, ar sukurtas OSP buvo geras – jei jis bus naudojamas, patirtis perimama, tai įrodys, jog tai pasisekęs projektas.

Raimondas Rimša:

Vienų ar kitų sistemų populiarumas daug priklauso nuo pripratimo. Nemažai kitų šalių statistikos tarnybų statistinės informacijos sklaidai naudoja PS Axis programinės įrangos pagrindu sukurtas sistemas. Didžiausias ų privalumas, kad  pasirinktų rodiklių reikšmės pateikiamos žaibiškai. Tačiau mūsų sprendimas ir PS Axis sistemos yra visiškai skirtingi, nepalyginami, dalykai. Tai tas pat, kaip lyginti statinio turinio interneto svetaines su šiuolaikiniais informacijos portalais..

Kuo rėmėtės kurdami portalo dizainą? Kaip ieškojote dizaino sprendimų?

Raimondas Rimša:

Pasirinkome minimalistinį dizainą, švarų, gryną, neperkrautą. Pateikiama tik reikalingiausia informacija, o visa kita – skyreliuose. Gal dėl to daug kam atrodo, jog ankstesnis puslapis buvo pilnesnis, išsamesnis.

Ko išmokote įgyvendindami šį projektą?

Tomas Maroščikas:

Labai daug išmokome. Įgijome ne vien tik technologinių žinių, užsigrūdinome ir psichologiškai. Prie projekto dirbo daug jaunų specialistų, jiems teko didelis krūvis, ypač baigiamajame etape. Kai kurie net palūžo… Tačiau tie, kurie išliko, jau atsakingiau ir labiau pasitikėdami savimi žiūri į tokius darbus.

Ramūnas Stankevičius:

Labai pasiteisino, kai projekto eigoje, tik pastebėję, jog mūsų specialistams trūksta žinių, kad ir kaip spaustų terminai, stabdydavome darbus ir siųsdavome specialistus į mokymus.

Oficialiosios statistikos portalo tikslas – oficialioji statistika visuomenei „per vienus vartus“. Ar pavyko tai įgyvendinti?

Gita Burokaitė:

Taip, priemonės tam sukurtos, beliko organizaciniai klausimai. Neabejoju, kad anksčiau ar vėliau kiti oficialiosios statistikos rengėjų parengti statistiniai rodikliai bus integruoti į portalo duomenų bazę. Tikimės, kad jau ateinančiais metais visuomenei „vieno langelio“ principu pateiksime dar daugiau rodiklių.

Kokias matote šio projekto plėtros galimybes?

Gita Burokaitė:

Jau turime konkrečių plėtros siekių – sukurti e. statistikos biblioteką, išplėsti portalo duomenų bazę istoriniais rodikliais, automatizuoti mokslininkams teikiamą paslaugą – prieigą prie konfidencialių duomenų mokslo tikslams. Be abejo, toliau tobulinti rodiklių duomenų bazės struktūrą, įsiklausant į vartotojų poreikius, teikti daugiau informacijos specializuotoms vartotojų grupėms. Dabar, savo rankose turėdami priemones, turime ir beveik neribotas galimybes…

Baigiant pokalbį – kaip dešimties balų sistemoje įvertintumėte projekto rezultatą?

Raimondas Rimša:

Septynetas su teigiama perspektyva.

Tomas Maroščikas:

Aš savikritiškas. Parašyčiau kokį septynetą.

Ramūnas Stankevičius:

Sutinku su Tomu, septynetas.

Gita Burokaitė:

Aš optimistė. Man visada svarbiausia idėja, todėl rašyčiau aštuonetą ar net devynetą.

Darius Padvelskis:

Pritariu, drąsus aštuonetas, o gal ir su pliusu.

Ana Gricevič:

Silpnas aštuonetas ar stiprus septynetas, tik vertinti norėčiau, kai ištaisysime visas klaidas…

Oficialiosios statistikos paslaugų portalo projektas, inicijuotas Lietuvos statistikos departamento ir skirtas modernizuoti oficialiosios statistikos teikimo paslaugą iš esmės pagerinant šios paslaugos patogumą, prieinamumą ir kokybę, buvo finansuojamas Europos Sąjungos Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis. Portalo tikslas ir pagrindinė funkcija – suteikti visuomenei patogią prieigą prie oficialiosios statistikos, išplėsti statistinių rodiklių analizės ir atvaizdavimo galimybes.

Įrašo “2012 metų iššūkis – oficialiosios statistikos portalas” komentarai: 4

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s