Pradinis » Apie statistiką » BVP, BNP ir kiti burtažodžiai

BVP, BNP ir kiti burtažodžiai

BVP

Kas ta protingai skambanti santrumpa BVP? Baisiai Vikrus Padaras arba Bekvapiai Visų Pinigai? Tikriausiai daugelis žino, jog BVP yra bendrasis vidaus produktas. Tačiau ne kiekvienas gali paprastai paaiškinti, kas slepiasi po šiais žodžiais.

BVP išreiškia visų šalyje veikiančių įmonių ir įstaigų sukurtų prekių ir paslaugų galutinį gamybos rezultatą kaip likutinę vertę, iš naujai sukurtos produkcijos atėmus jai sukurti panaudotų prekių ir paslaugų vertę (tarpinį vartojimą). Gamybos procese yra apskaičiuojama atskirų veiklos rūšių pridėtinė vertė, kurių sumą ir sudaro BVP gamybos metodu.

Bendrasis vidaus produktas apskaičiuojamas gamybos, išlaidų arba pajamų metodu. Šiuos metodus puikiai iliustruoja žemiau esantis paveiksliukas.

BVP

Nacionalinių sąskaitų sistema (NSS) apibūdina pagrindinius ekonominio gyvenimo reiškinius: gamybą, pajamas, vartojimą, kaupimą, turtą. Vieni iš svarbiausių NSS rodiklių yra bendroji pridėtinė vertė bazine kaina arba jau minėtas bendrasis vidaus produktas rinkos kaina.

Bendrosios nacionalinės pajamos (BNP) – tai visos pajamos, kurias uždirba rezidentai (nuolatiniai gyventojai ir šalies įmonės, veikiančios šalies teritorijoje, taip pat ir užsienyje, bet ne ilgiau nei vienerius metus). BNP apskaičiuojamas iš šalies ekonominėje teritorijoje sukurto BVP atėmus nerezidentams (užsienio piliečiams, įmonėms ir tarptautinėms institucijoms) priklausančias darbo ir nuosavybės pajamas bei gamybos ir importo mokesčius ir pridėjus mūsų šalies nuolatinių gyventojų ir įmonių užsienyje uždirbtas darbo ir nuosavybės pajamas bei iš ES institucijų gautas subsidijas.

Tikimės, nors kiek aiškiau pasidarė.

Advertisement

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s