Pradinis » Apie statistiką » Procentas ar procentinis punktas?

Procentas ar procentinis punktas?

percentKuo skiriasi procentas nuo procentinio punkto? Daugelis šias sąvokas painioja. Ypač dažnai pasitaiko klaidų žiniasklaidoje. Pavyzdžiui, Šakių rajone per 2010 m. kovą nedarbo lygiui sumažėjus nuo 13,4 proc. iki 12,4 proc., interneto svetainėje buvo paskelbtas straipsnis klaidingu pavadinimu „Nedarbas sumažėjo vienu procentu“. Iš tikrųjų nedarbo lygis šiuo atveju sumažėjo 7,46 proc. arba vienu procentiniu punktu.

Daugeliui suprantama, kad procentas yra šimtoji tam tikros visumos dalis arba kitaip – nuošimtis (lengva įsiminti – dalis „nuo šimto“). Du procentai – dvi šimtosios tam tikros visumos dalys, 20 proc. – penktadalis visumos, 50 proc. – pusė visumos.

O kas yra procentinis punktas? Tai dviejų procentinių dydžių absoliutinio skirtumo matavimo vienetas arba paprasčiau – dviejų procentų skirtumas. Pavyzdžiui, 2012 m. vidutinė metinė infliacija, palyginti su 2011 m., sudarė 3,1 proc. ir buvo 1 procentiniu punktu mažesnė nei 2011 m., palyginti su 2010 m., kai vidutinė metinė infliacija buvo 4,1 proc. Procentinius punktus gausite iš 3,1 proc. atėmę 4,1 proc. Jei kyla klausimas, kiek procentų sumažėjo 2012 m. vidutinė metinė infliacija, skaičiuojame taip: 4,1 – yra 100 proc. visumos, o 3,1 – yra 76 proc. Tai reiškia, kad vidutinė metinė infliacija 2012 m. sumažėjo 24 proc. (100 proc. – 76 proc. = 24 proc.) arba beveik ketvirtadaliu.

Taigi įsiminkite – procentų pokytį apskaičiuojame:

Procentinis punktas = x procentų – y procentų

Procentas = 100 proc. (skaičius x) – procentas nuo x visumos

infliacija

Advertisement

Įrašo “Procentas ar procentinis punktas?” komentarai: 2

    • Sveiki, naudoti simbolį ar santrumpą proc. yra susitarimo reikalas. Lietuvos statistikos departamentas beveik visur naudoja santrumpą proc., kad būtų lengviau skaityti rišlų tekstą. Visur bandoma išlaikyti vieningą rašymą. Tačiau nebūtų klaida, jei būtų pavartotas ženkals %.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s