Pradinis » Interviu » Nuo skaičiavimo mašinų iki klasifikatorių

Nuo skaičiavimo mašinų iki klasifikatorių

soemtron425Lietuvos statistikos departamente ilgai dirbo puiki specialistė – Valentina Karazinienė. Jei kam nors prireikė susidurti su klasifikatoriais, šią moterį puikiai pažinojo. Tikras klasifikatorių dievas, galėjo suklasifikuoti bet ką. O galvoje pas ją tikriausiai buvo ne tik daiktų pavadinimai, tačiau ir kodai. Jei jūs galvojate – “Reikia užeiti į parduotuvę ir nusipirkti kavos. Imsiu brazilišką – man ji labai patinka. O grįžtant dar reiks užeiti pas savo kirpėja. Ji tokia maloni ir išsilavinusi.“ O štai kaip galvoja Valentina: “Atėjau į įmonę, kurios veiklos kodas 47.11, nusipirkti produkto 09011100. Imsiu iš šalies, trumpiniu BR. O grįžtant reiks užsukti pas 514 pagal profesijų klasifikatorių, kuri užsiima veikla 10.3. Ji labai maloni ir tikriausiai turi 11 ar 12 kategorijos išsilavinimą pagal IK 2 klasifikatorių.“ Vat taip.

V. Karazinienė statistikoje išdirbo 41 metus. Viskas prasidėjo nuo praktikos. 1972 metais ji atėjo atlikti diplominės praktikos į Respublikinį skaičiavimo centrą prie Centrinės statitsikos valdybos. Ir pasiliko. Kaip pati statistikė sako, nuo tų metų migravo per visus aukštus ir daugelį kabinetų, dalyvavo komjaunuoliškose statybose, statant  naujausiąjį Lietuvos statistikos departamento pastato flangą.

Darbus specialistė pradėjo nuo tabuliatoriaus komutacinių lentų programavimo. Vėliau perėjo prie duomenų parengimo mašinų „Asuota“ ir „Soemtron“ programavimo. Jų pagalba statistiniai duomenys buvo perkeliami į perforacines juosteles, kurias sugebėdavo nuskaityti elektroninės mašinos. Dabar šias mašinas jau tik muziejuje galima rasti. Vėliau atsirado Minskas-22, truputį tobulesnis Minskas-32, vėliau pažangesnės kartos ES-1020 ir ES-1045 mašinos. Keitėsi ne tik mašinos, bet keitėsi ir šimtmečiai, ir santvarkos. Planinį ūkį keitė rinkos ekonomika. Daugelis Skaičiavimo centro darbuotojų perėjo į  Statistikos departamentą. “Čia ir prasidėjo mano tikrasis gyvenimas. Panirau į plačiuosius tarptautinių klasifikatorių vandenis. Keitėme statistiką iš esmės…“, – atsisveikindanma su kolegomis sakė V. Karazinienė.

minszk_32

MInsk 32

soemtron425

Soemtron425

soemtron 425 soemtron 425soemtron 425

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s