Pradinis » Kita » Lietuvos statistikos metraštis

Lietuvos statistikos metraštis

LSM_2015_virselisPirmoji oficialioji statistinė informacija apie Lietuvos „antropologinio ir ekonominio ūkio raidą“ buvo paskelbta 1919 m. Prekybos ir pramonės ministerijos Bendrosios statistikos departamento parengtame leidinyje „Statistinės žinios apie Lietuvą ligi karui 1914 m.“

1927 m. Centralinis statistikos biuras išleidžia leidinį „Lietuvos statistikos metraštis.
1924–1926 m.“ lietuvių–prancūzų kalbomis, kurį sudarė vienuolika skyrių: 1. Lietuvos administracinis sutvarkymas, 2. Lietuvos gyventojai, 3. Natūralinis gyventojų judėjimas, 4. Švietimo ir intelektualinė statistika, 5. Teisingumo statistika, 6. Municipalinė statistika, 7. Žemės ūkis, 8. Pramonė, 9. Susisiekimas, 10. Prekyba ir 11. Finansai ir kreditas.

Šis leidinys ir buvo pirmasis kasmetinis Lietuvos statistikos metraštis, kuris su įvairiomis pertraukomis leidžiamas ligi šiol ir yra pagrindinis statistikos leidinys, kuriame pateikiama statistinė informacija apie gyventojus ir visų ūkio sričių būklę ir raidą. Paskutinis tarpukario laikotarpio leidinys tokiu pavadinimu buvo išleistas 1940 m.DSCN7983

1 pav. Senieji metraščiai 

1940 m. liepos mėn. vietoj Centralinio statistikos biuro Lietuvos TRS finansų liaudies komisariate įsteigiamas Centrinis statistikos biuras. 1940 m. gruodžio mėn. vietoj minėto Biuro įsteigiama Lietuvos TSR liaudies ūkio apskaitos valdyba, kuri 1941 m. pradžioje buvo pavadinta Lietuvos TSR statistikos valdyba prie Lietuvos valstybinio plano komiteto. Tačiau šiuo laikotarpiu nebuvo išleistas nė vienas leidinys, atitinkantis statistikos metraštį.

Karo laikotarpiu Lietuva buvo sudėtinė Rytų krašto (Ostland) dalis – generalinė sritis. Statistinius duomenis apie Lietuvos generalinę sritį skelbė reichskomisariato Rytų kraštui Rygoje leistas statistikos leidinys „Statistiniai pranešimai Rytų kraštui“, kuris iš pradžių ėjo kas du mėnesius, nuo 1943 m. – kas tris. Šiame statistikos leidinyje buvo pateikiami duomenys apie ūkio būklę ir kai kurie demografiniai-socialiniai rodikliai, kurie buvo svarbūs karo reikalams. Paskutinis leidinio numeris buvo išleistas 1944 m.

1944 m. prie SSSR Valstybinio plano komiteto įgaliotinio Lietuvos TSR įsteigiama Statistikos valdyba, kuri rengia leidinį „Pagrindiniai liaudies ūkio plano vykdymo rodikliai Lietuvos TSR“. Jame pateikiama vienų metų šalies būklės statistinė informacija.

Tokiu pačiu pavadinimu leidinį, bet pateikiantį kelių metų statistinę informaciją, leidžia 1948 m. įsteigta Lietuvos TSR statistikos valdyba. Ir tik 1957 m. išleistas leidinys „Lietuvos TSR liaudies ūkis“ laikytinas statistikos metraščio atitikmeniu. Tokiu pavadinimu leidinys leidžiamas iki 1989 m., išskyrus 1967–1978 m. laikotarpį, kai leidinys buvo pavadintas „Lietuvos TSR ekonomika ir kultūra“. 1989 m. leidinys susigrąžina pavadinimą – Lietuvos statistikos metraštis.

Sovietmečiu metraštis buvo leidžiamas dviem knygomis – lietuvių ir rusų kalbomis. Tokios praktikos laikytasi leidžiant 1991 m. ir 1992 m. metraščius lietuvių ir anglų kalbomis, o nuo 1994 m. Lietuvos statistikos metraštis leidžiamas viena knyga lietuvių–anglų kalbomis. 1999–2009 m. kartu su leidiniu buvo pateikiamas ir kompaktinis diskas.

Nors visi statistikos leidiniai vartotojams pasiekiami internete, vis tik išlieka poreikis turėti tradicinį – spausdintą metraštį.

 Beveik visus minėtus leidinius rasti ir nemokamai parsisiųsti iš Oficialiosios statistikos portalo.LSM_2015_virselis

2 pav. Būsimo metraščio viršelis. Leidinys bus išleistas 2015 m. lapkričio 18 d.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s