Pradinis » Istorija » Nuo viešbučio iki statistikos

Nuo viešbučio iki statistikos

7.jpg

Kas rytą Lietuvos statistikos departamento darbuotojai skuba į Gedimino prospekte 29 numeriu pažymėtą pastatą. Šis pastatas jau atšventė savo šimtmetį ir yra senesnis už Lietuvos statistikos departamentą, kuris šiais metais minės 97 veiklos metus.

Dabartinis statistikos pastatas iškilo 1913 m. naujoje gatvėje – tuometiniame Šv. Georgijaus (Šv. Jurgio) prospekte, kuris pradėtas formuoti tik 1836 m.

Gedimino pr. 29 pastato projektą sukūrė architektas Aleksandras Antonovičius (1852–1936 m.) bajorui Julijonui Koganui. Tai buvo komfortiškas penkių aukštų pastatas, kuriame įkurtas viešbutis. A. Antonovičius taip pat suprojektavo Adelaidos Demjanovič rūmus (Žygimantų g. 4), grafo Juozapo Tiškevičiaus rezidencinį namą (Žygimantų g. 11) ir grafo Sergejaus Lopacinskio namą (Jogailos g. 8) Vilniuje bei rekonstravo Lentvario rūmus.

Pastato fasade atsispindi moderno ir neoklasicizmo formos. Architektas fasade atskyrė du žemutinius aukštus ir sujungė likusius viršutinius tarpsnius. Juoda šlifuota akmens ir smiltainio plokščių apdaila bei platus, pastogę vainikuojantis karnizas su baliustrada ir dekoratyviniais rutuliais – vazomis teikia pastatui solidumo, būdingo renesanso rūmams.

Į Gedimino prospektą atsukto fasado cokolis ir pirmasis aukštas padengtas juodo bazalto plokštėmis. Fasadas išpuoštas pagal to laikmečio madą – lygių sienų beveik nėra, sienos dengtos faktūriniu tinku, šviesiai melsvos spalvos. Pastatą puošia dvi jonėninio orderio kolonos, besitęsiančios per pirmą ir antrą aukštą. Pirmajame aukšte yra dideli keturi stačiakampiai vitrininiai langai. Antrasis – pats puošniausias aukštas. Jame yra ne tik dideli langai, bet ir penki simetriški balkonai ir baliustrados.

BR9Vidinis kiemas nemažiau unikalus – per patį vidinio kiemo fasado vidurį įkomponuota pusapskritė rizalito laiptinė su prieangiu.

pastatas

Laiptinė puošta įstrižais asimetriškais langais. Šonus puošia metalinių rėmų balkonai.

Iš vidaus baltai nudažyta laiptinė sukasi spirale, o lubos papuoštos skliautais. Ir palangės, ir pati laiptinė – marmurinės. Antrajame aukšte vidų puošia kolonos, durų ir nišų angos dekoruotos stiuko ir gipso lipdiniais. Pirmame aukšte grindys dengtos dvispalvėmis – juodai baltomis –metlacho plytelėmis.

Viešbutis šiame pastate buvo neilgai. Vienu metu statistikoje buvo ir bankas. Tačiau kuriuo laikotarpiu – neradome duomenų. Iš lenkiškų užrašų aišku, kad bankas galėjo veikti, kai Vilnius priklausė lenkams – 1920–1939 m.

1904269_10200892633117941_2051074505_n

Labai trumpu periodu šiame čia įsikūrė organizacija Lietuvių aktyvistų frontas arba LAF. 1940-1941 metais pastate buvo jų štabas. Ši organizacija inicijavo 1941 metų birželio sukilimą – juo buvo siekiama atkurti Lietuvos nepriklausomybę. 1941 m. į Gedimino 29 pastatą įsiveržė sovietų saugumo daliniai ir prieš pat sukilimą Vilniaus štabo nariai buvo areštuoti. 1941 m. Gorkio kalėjime buvo nuteisti 8 aktyvistai, 7 kalėti. Apie tai skelbia atminimo lenta ant pastato šono.22.jpg

Centrinei statistikos valdybai (dabartinis Lietuvos statistikos departamentas) pastatas atiteko 1956 m. Nuo tada čia veikia Lietuvos statistikos departamentas, knygynas.

1993 metais pastatas įtrauktas į kultūros paveldo registrą (unik. obj. kodas 1590Per 1964-1966 m. kapitalinį remontą pagal archit. Algimanto Zavišos projektą iš dalies pakeistas pastato planas: pirmame aukšte išgriautos skersinės kapitalinės sienos, atskiriančios pagrindinę laiptinę, nugriauta dalis sienos ir suprojektuotas erdvus holas prie laiptų; išgriauta dalis įstrižos sienos ties jungiamąja korpusų dalimi ir išplėsta laiptinė.

2013 m. pagal dizainerių Každailių projektą buvo atnaujintos iš Gedimino prospekto matomos vitrinos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s