Pradinis » Kita » Kaip pateikti ir vizualizuoti duomenis? I dalis

Kaip pateikti ir vizualizuoti duomenis? I dalis

guidelines-for-designing-tables

Tikriausiai ne vienam yra tekę naudoti statistiką savo ataskaitose, moksliniuose darbuose, apžvalgose. Internetas neįtikėtinai supaprastino prieigą prie įvairios statistikos, kuri gali būti naudinga atliekant žurnalistinį ar akademinį tyrimą, planuojant verslo plėtrą arba tiesiog patenkinant asmeninį smalsumą. Dažniausiai, naudojant statistinius duomenis, juos reikia pristatyti kitiems žmonėms ir didžiulė įvairovė būdų, kaip tai padaryti, gali pasirodyti klaidinanti. Tačiau dauguma atvejų viskas yra paprasta, jei laikomasi kelių pagrindinių taisyklių, kurios pateikiamos toliau.

Planavimas:
Pirmiausia reikia numatyti, kokiai auditorijai skirta informacija, kiek laiko jie jai turės ir ar jų turimos žinios yra pakankamos suprasti sudėtingesnius grafikus, lenteles ar aprašymus. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kur informacija bus pateikiama. Pavyzdžiui, jei yra spausdinama informacinė brošiūra, tikėtina, kad skaitytojas skirs daugiau laiko įsigilinti į ją, o internete skelbiamas grafikas, tikėtina, bus peržiūrėtas greičiau ir, jei bus sudėtingas, bus tiesiog praleistas. Taip pat reikia prisiminti, kad tas pats grafikas atrodys skirtingai priklausomai nuo prietaiso, per kurį jis yra peržiūrimas.

Net ir apgalvojus būsimą informacijos auditoriją, nėra vieno teisingo būdo statistiniams duomenims pateikti. Kiekvienas statistinių duomenų pateikimo būdas ir jų privalumai ir trūkumai yra apžvelgti toliau.

Tekstas:
Nors gali atrodyti, jog statistiką geriausia pateikti grafikais ir lentelėmis, kartais būna aiškiau, pavyzdžiui, apžvelgiant pokyčius, kai paaiškinama tekstu. Tačiau tekstas neturėtų būti „sausas“ su tiesiog surašytais skaičiais, juk tam yra lentelės. Atsiminkite, kad tekstas leidžia išryškinti vyraujančias tendencijas ir pabrėžti svarbiausius faktus, kurie gali nebūti tokie akivaizdūs lentelėje ar grafike. Idealiu atveju, tekstas turėtų aprašyti, išryškinti svarbiausius aspektus, pateikiamus lentelėse ar grafikuose.

Labai svarbu, kad tekstas būtų lengvai skaitomas ir suprantamas. Venkite specialistų žargono, nes tekstą gali skaityti ir paprastas vartotojas. Taip pat stenkitės rašyti trumpais ir aiškiais sakiniais, nes tada skaitytojui neteks keletą kartų bandyti įsigilinti į normą pasakyti mintį. Taip pat racionalu suskirstyti tekstą taip, kad kiekvienoje pastraipoje būtų aprašoma atskira tema, o teminis sakinys nurodytų, kokia informacija pateikiama pastraipoje. Tokiu būdu skaitytojui yra lengviau „skenuoti“ tekstą ir greitai atsirinkti norimą informaciją.

Lentelės:
Kuriant lenteles, palyginti su grafikais, yra gerokai mažiau apipavidalinimo pasirinkimų. Tačiau tai nereiškia, kad neįmanoma jų padaryti suprantamesnėmis ir lengviau perskaitomomis.

Pirmiausia, lentelė turi turėti aiškią antraštę, logiškai parinktus stulpelius ir eilutes bei išnašas ir šaltinio informaciją pabaigoje. Antraštė turi būti tokia aiški, kad lentelė būtų suprantama ir be konteksto ir kad būtų aišku, kas tiksliai joje atvaizduojama. Įprastai stulpeliai atvaizduoja skirtingus laikotarpius, o eilutės yra skiriamos kitoms dimensijoms. Išnašos turi būti naudojamos paaiškinti, kaip duomenys rinkti arba kodėl jų nėra, o pabaigoje visada reikia nurodyti šaltinį.

Norint padaryti lentelę lengviau perskaitomą, geriau vengti storų rėmelių kiekvienam langeliui, keisti eilučių ar stulpelių atspalvį, priklausomai nuo to, kuria kryptimi skaitytojas turėtų skaityti lentelę, bei sulygiuoti skaičius pagal dešinį kraštą ir palikti tiek pat skaitmenų po kablelio visose reikšmėse, kad skaitytojas galėtų intuityviai jas palyginti.

Daugiau apie lentelių vizualizavimą (anglų kalba):

http://understandinggraphics.com/design/data-table-design/

Didesnių nei 1 ha ūkių grupavimas pagal laikomų arklių skaičių

Ūkių grupės pagal arklių skaičių

 

Ūkių skaičius Arklių skaičius, tūkst.
2010 2013 2010 2013
Iš viso 19108 10360 28,8 16,8
1–2 18309 9757 19,7 10,6
3–9 622 482 2,6 2,0
10–19 99 71 1,3 1,0
20–29 33 22 0,8 0,5
30–49 21 14 0,8 0,6
50–99 12 10 0,9 0,7
≥ 100 12 4 2,7 1,4
Neturi arklių 180805 161437

– Tokio reiškinio (rodiklio) atitinkamu laikotarpiu nebuvo.

Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas.

Įrašo “Kaip pateikti ir vizualizuoti duomenis? I dalis” komentarai: 2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s