Pradinis » Kita » VERSLO TENDENCIJŲ TYRIMO REZULTATAI IR EKONOMINIŲ VERTINIMŲ RODIKLIS

VERSLO TENDENCIJŲ TYRIMO REZULTATAI IR EKONOMINIŲ VERTINIMŲ RODIKLIS

2019 m. rugsėjo mėn. Ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 1 procentiniu punktu

Ekonominių vertinimų rodiklis 2019 m. rugsėjį buvo 9 ir, palyginti su rugpjūčiu, sumažėjo 1 procentiniu punktu, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 5,  prekybos ir vartotojų* – 3, pramonės – 2 procentiniais punktais. Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis padidėjo 1 procentiniu punktu.

Palyginti su 2018 m. rugsėju, ekonominių vertinimų rodiklis nepasikeitė. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis padidėjo 2 procentiniais punktais. Statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 4, prekybos – 3, paslaugų sektoriaus – 2 procentiniais punktais. Pramonės pasitikėjimo rodiklis, palyginti su 2018 m. rugsėju, nepasikeitė.

 

Ekonominių vertinimų rodiklis ir jo sudėtinės dalys

Procentais

verslo

* Daugiau – informaciniame pranešime Vartotojų nuomonių tyrimo rezultatai.

  

Pramonės pasitikėjimo rodiklis

 Pramonės įmonių vadovų apklausos rezultatai parodė, kad rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, pramonės pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 2 procentiniais punktais. Tam įtakos turėjo mažiau optimistinė produkcijos gamybos prognozė. Įmonių vadovų, prognozuojančių gamybos augimą per artimiausius 3 mėn., dalis sumažėjo nuo 35 iki 32 proc., o prognozuojančių mažėjimą – padidėjo nuo 12 iki 14 proc. Prastesnė ir gaminių eksporto prognozė: 27 proc. įmonių vadovų prognozavo eksporto augimą, 15 proc. – mažėjimą (prieš mėnesį – atitinkamai 26 ir 10 proc.). Darbuotojų skaičiaus didėjimą prognozavo 14 proc. apklaustų įmonių vadovų, dauguma (78 proc.) – darbuotojų skaičiaus keisti neketino.

Panašiai kaip ir rugpjūčio mėnesį, 25 proc. respondentų teigė, kad produkcijos gamyba per praėjusius 3 mėn. padidėjo, 20 proc. – kad sumažėjo. Rugsėjo mėn., kaip ir prieš mėnesį, 20 proc. įmonių vadovų teigė, kad gaminamos produkcijos paklausa sumažėjo, tačiau nuo 30 iki 24 proc. sumažėjo teigiančių, kad ji padidėjo.

 

Statybos pasitikėjimo rodiklis

Statybos pasitikėjimo rodiklis rugsėjį, palyginti su praėjusiu mėnesiu, sumažėjo 5 procentiniais punktais, o palyginti su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, – 4 procentiniais punktais. Tam įtakos turėjo pesimistiškesnė darbuotojų skaičiaus prognozė.

Nors dauguma (78 proc.) apklaustų įmonių vadovų rugsėjį darbuotojų skaičiaus keisti neketino, tačiau 18 proc. – planavo jį mažinti (prieš mėnesį – atitinkamai 71 ir 11 proc., prieš metus – 67 ir 17 proc.). Blogesnė ir statybos darbų užsakymų prognozė: daugiau užsakymų artimiausiais mėnesiais tikėjosi 17 proc. apklaustų įmonių vadovų, 13 proc. – prognozavo, kad užsakymų mažės (rugpjūčio mėn. – atitinkamai 25 ir 6 proc.). Dauguma (82 proc.) respondentų prognozavo, kad statybos darbų kainos nesikeis, 14 proc. – kad didės.

Statybos darbų paklausos vertinimas panašus kaip prieš mėnesį, bet blogesnis nei prieš metus: 67 proc. įmonių vadovų statybos darbų paklausą vertino kaip pakankamą, 32 proc. – kaip per mažą (prieš metus – atitinkamai 73 ir 26 proc.).

Statybos darbų apimties tendencijos, palyginti su praėjusiu mėnesiu ir su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, pablogėjo: 32 proc. apklaustų įmonių vadovų teigė, kad statybos darbų padaugėjo, 13 proc. – nurodė, kad sumažėjo (prieš mėnesį ir prieš metus – atitinkamai 39 ir 7 proc.).

 

Mažmeninės prekybos pasitikėjimo rodiklis

Prekybos įmonių vadovų apklausa parodė, kad rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, prekybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 3 procentiniais punktais. Tam įtakos turėjo pablogėjusi prekybos įmonių verslo padėtis ir pesimistiškesnė jos prognozė artimiausiems mėnesiams.

Respondentų, teigiančių, kad per praėjusius 3 mėn. jų įmonės verslo padėtis pagerėjo, palyginti su prieš mėnesį išsakyta nuomone, sumažėjo nuo 20 iki 15 proc., o teigiančių, kad padėtis pablogėjo, liko tiek pat (4 proc.).

Dauguma (80 proc.) įmonių vadovų prognozavo, kad įmonės verslo padėtis per artimiausius 3 mėnesius nesikeis, tačiau nuo 21 iki 18 proc. sumažėjo manančių, kad ji pagerės. Kad įsigys daugiau prekių nei prieš mėnesį teigė 23 proc. apklaustų įmonių, kad mažiau – 6 proc.

Dauguma (82 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketino, 15 proc. – numatė priimti naujų. Kaip ir praėjusį mėnesį, 93 proc. respondentų prognozavo, kad parduodamų prekių kainos nesikeis, 6 proc. – kad didės.

 

Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis

 Paslaugų sektoriaus įmonių vadovų apklausos rezultatai parodė, kad rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, verslo tendencijos paslaugų sektoriuje šiek tiek pagerėjo. Paslaugų pasitikėjimo rodiklis padidėjo 1 procentiniu punktu. Tam įtakos turėjo optimistiškesnė teikiamų paslaugų paklausos prognozė: 39 proc. įmonių vadovų numatė paklausos didėjimą, 6 proc. – mažėjimą (prieš mėnesį – atitinkamai 32 ir 5 proc.).

Panašiai kaip ir praėjusį mėnesį, dauguma (66 proc.) įmonių vadovų teigė, kad jų įmonės verslo padėtis per pastaruosius 3 mėnesius nesikeitė, 30 proc. atsakė, kad ji pagerėjo, 4 proc. – kad pablogėjo. Nors daugiau nei pusė (55 proc.) įmonių vadovų teigė, kad teikiamų paslaugų paklausa per pastaruosius mėnesius nesikeitė, tačiau nuo 40 iki 37 proc. sumažėjo teigiančių, kad ji padidėjo.

Dauguma 56 proc. apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketino, 32 proc. – planavo priimti naujų. 87 proc. respondentų prognozavo, kad teikiamų paslaugų kainos artimiausiu metu nesikeis, 10 proc. – kad didės.

 

Tyrimą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga.

Europos Sąjungos šalių informaciją galima rasti Europos Komisijos interneto svetainėje.

 

2019 m. spalio mėn. verslo tendencijų tyrimo rezultatus ir ekonominių vertinimų rodiklį skelbsime spalio 31 d.

 

Daugiau informacijos rasite Rodiklių duomenų bazėje.

 

Statistinė informacija rengiama ir skleidžiama vadovaujantis Europos statistikos praktikos kodeksu.

 

Daugiau susijusių terminų ieškokite Statistikos terminų žodyne.

 

 

Paaiškinimai

Ekonominių vertinimų rodiklis yra penkių sudėtinių dalių – vartotojų, pramonės, statybos, prekybos ir paslaugų sektorių pasitikėjimo rodiklių – aritmetinis svertinis vidurkis (svoriai pagal suderintą ES programą sudaro atitinkamai 20, 40, 5, 5, 30 proc.).

Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis – verslo padėties pasikeitimo, teikiamų paslaugų paklausos pasikeitimo ir jos prognozės balansų paprastasis aritmetinis vidurkis.

Pramonės pasitikėjimo rodiklis – produkcijos paklausos vertinimo, gamybos prognozės ir atsargų lygio vertinimo (su priešingu ženklu) balansų paprastasis aritmetinis vidurkis.

Prekybos pasitikėjimo rodiklis – verslo padėties pasikeitimo, verslo padėties prognozės ir prekių atsargų lygio vertinimo (su priešingu ženklu) balansų paprastasis aritmetinis vidurkis.

Statybos pasitikėjimo rodiklis – statybos darbų paklausos vertinimo ir darbuotojų skaičiaus prognozės balansų paprastasis aritmetinis vidurkis.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis – skaičiuojamas kaip teigiamų ir neigiamų atsakymų į 4 klausimus (apie namų ūkio finansinės padėties pasikeitimą per praėjusius 12 mėn., namų ūkio finansinės padėties pasikeitimą per artimiausius 12 mėn., šalies ekonominės padėties pasikeitimą per artimiausius 12 mėn. ir kaip pasikeis pinigų suma, ketinama išleisti didesniems pirkiniams (baldams, buitinei technikai) per artimiausius 12 mėn., palyginti su suma, išleista per praėjusius 12 mėn.) balansų aritmetinis vidurkis.

 

 

Kontaktinė informacija:

 

Jurgita Lavrovienė

Žinių ekonomikos ir specialiųjų tyrimų statistikos skyriaus specialistė

Tel. (8 5)  236 4932

El. p. jurgita.lavroviene@stat.gov.lt

 

© Lietuvos statistikos departamentas

Naudojant Lietuvos statistikos departamento duomenis, būtina nurodyti šaltinį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s