Pradinis » Apklausos » Kaip teko pabūti respondentais

Kaip teko pabūti respondentais

Photo by Pixabay on Pexels.com

Kasmet Lietuvos statistikos departamento atliekamuose statistiniuose tyrimuose atrenkama dalyvauti apie 110 tūkst. gyventojų (namų ūkių). Kadangi dirbu Statistikos departamente ir dažnai tenka konsultuoti vartotojus, sulaukiu nemažai klausimų ir apie gyventojų apklausas: Kodėl mane atrinko? Kaip užpildyti anketą internetu? Negaliu prisijungti prie savo paskyros. Ką man daryti? Ar tikrai žmogus, kuris pas mane buvo atėjęs, yra klausėjas? Kodėl jis klausė apie mano pajamas?

Atsakydavau tiems žmonėms, bet, tiesą sakant, pati tik iš mūsų specialistų žinojau, kaip vyksta visas procesas. Ir štai vieną dieną po darbo patikrinu pašto dėžutę, o ten, mano nuostabai, – laiškas iš Statistikos departamento, adresuotas mano vyrui.

Parodžiau jam laišką, o jis net pajuokavo: „Čia tu specialiai mane pakišai?“ Iš tiesų, tikimybė būti atrinktam į apklausą nėra didelė. Tokiuose tyrimuose atrenkama dalyvauti tik apie 4–5 proc. 15 metų ir vyresnių gyventojų.

Su nekantrumu atplėšiame laišką. Vyras pateko į vartotojų nuomonių tyrimo statistinę apklausą. AAA, žinau! Prisiminiau pranešimus spaudai iš šio tyrimo. Vyrui paaiškinu, kad bus klausiama jo nuomonės apie šalies ir jo finansinę padėtį – gerėjo ji ar blogėjo, ketinimus išleisti pinigus brangiems pirkiniams, įsigyti būstą ir apie galimybes taupyti. Kadangi šalyje paskelbtas karantinas – klausėjai į namus nevaikšto, oficialiame laiške raginama užpildyti anketą internetu arba susisiekti su klausėju nurodytu telefonu. Mes nusprendėme netrukdyti klausėjo ir užpildyti anketą internetu. Buvo nekantru išbandyti gyventojų apklausų sistemą apklausos.stat.gov.lt.

Prisijungti buvo visai paprasta. Prisijungus, vartotojas informuojamas, kad yra atrinktas dalyvauti apklausoje. Iš karto pasirodo ir klausimai. Skaitau vieną po kito vyrui ir pažymiu jo atsakymus. Aišku, kaip žmona komentuoju jo atsakymus: „Negi tikrai galvoji, jog mūsų finansinė padėtis blogėjo? Gerai pagalvok, juk susumavus visai nemažai uždirbome?“ Vyras iš karto nutraukia: „Negali daryti įtakos mano nuomonei. Tai neprofesionalu.“ Abu nusijuokiame, bet vėliau jo atsakymų nekomentuoju. Į visus klausimus atsakome visai greitai – vos per 8 min. Bet… sistema dar neleidžia baigti. Rašo: „Yra klaida“. Ir nurodo atsakymo nelogiškumą. Pažymėjau, kad, vyro  manymu, kainos per metus išaugo 10 proc. Pagal jo atsakymus, prie kito klausimo pažymėjau, kad ateinančiais metais jos augs dar sparčiau. Jis vėl nurodė 10 proc. Pasižiūrėjome atidžiau – tikrai taip, jei, jo nuomone, kainos augs sparčiau, vadinasi turi būti daugiau nei 10 proc. Logiška. „Protinga sistema“, – pagalvojau. Pataisėme klaidą ir sėkmingai pateikėme anketą. Štai taip. Pilietinė pareiga atlikta.

Šiuo metu kaip tik vyksta dar dvi gyventojų apklausos: gyventojų užimtumo ir gyventojų išvykimų iš gyvenamosios vietovės. Gal ir Jūs gavote laišką dalyvauti statistiniame tyrime? Kokie Jūsų įspūdžiai?

Eglė iš Statistikos sklaidos ir komunikacijos skyriaus

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s