Pradinis » Kita » Statistika padeda ir ūkyje

Statistika padeda ir ūkyje

Šiuo metu Lietuvos statistikos departamentas vykdo didžiulį tyrimą – visuotinį žemės ūkio surašymą. 160 tūkst. ūkininkų gavo laišką, informuojantį apie vyksiantį surašymą ir raginantį susirašyti elektroniniu būdu. Tokį laišką gavo ir departamento darbuotojas Audrius Taraila – statistikas ir jaunasis ūkininkas. Statistikos departamente Audrius dirba jau daugiau nei septynerius metus. Šiuo metu jis vadovauja Transporto ir turizmo skyriui ir skaičiuoja apgyvendinimo įmonių statistiką. Tačiau po darbo skuba į savo ūkį. Prieš šešerius metus kartu su savo tėvu Audrius įkūrė gyvulininkystės ūkį. Dabar jų ūkis apima 90 ha žemės, jame auginama 40 mėsinių galvijų. Vieną popietę tarp statistinių ataskaitų rengimo radome laiko pasikalbėti ir apie jo ūkį bei ūkininkų problemas.

Audriau, ar jau dalyvavote žemės ūkio surašyme? Ar susirašėte elektroniniu būdu?

Taip, taip. Užpildyti surašymo anketą nebuvo sunku. Užtrukau gal 40 minučių, nes labai daug informacijos jau buvo įkelta iš administracinių šaltinių, pateikiamų deklaracijų. Reikėjo tik patikslinti informaciją apie žemės dirbimo technologiją, produkcijos realizavimą. Tiesa, kilo ir keletas klausimų, pavyzdžiui, už kurį laikotarpį prašoma informacijos. Bet buvo labai paprasta pasitikslinti pas kolegas iš Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus.

Papasakok apie savo ūkį.

Jį įkūrėme su tėvu. Turime 90 ha žemės. Auginame 40 mėsinių galvijų. Šiek tiek auginame ir javų, bet tik savoms reikmėms.

O kiek žmonių jame dirba?

Mano tėtis ir aš. Aš savaitgaliais ir po darbo, tėtis daugiau užsiima kasdieniniais, rutininiais darbais. Kartais padeda ir kaimynai, gražiai sugyvenam – jie padeda mums, mes padedame jiems.

Kaip suspėjate?

Šiuolaikinė technika, įvairių procesų automatizavimas leidžia sumažinti darbuotojų poreikį iki minimumo.

Bet ar nesunku iš švarios ir sterilios biuro aplinkos skubėti į ūkį?

Kaip tik labai gerai pravėdinti galvą nuo ataskaitų ir pabūti gryname ore.

Turi puikią specialybę (Audrius turi statistiko bakalauro laipsnį), įdomų darbą, kam tau prireikė ūkio?

Visada norėjosi turėti kažkokį savo verslą. Atsirado galimybė ir pradėjome kartu su tėvu ūkininkauti.

Ar iš ūkininkavimo įmanoma pragyventi?

Pradžioje buvo labai sunku. Pradėjome nuo nulio. Veikla reikalavo didelių investicijų. Ir dabar vis dar reikia nuolat investuoti į gyvulių veislės išgryninimą, techniką. Reikia plėsti veiklą. Dabar mūsų ūkis jau uždirba pastovias pajamas dviem žmonėms – man ir tėčiui. Bet kol kas tik tiek.

O kokios problemos kankina ūkininkus?

Na mūsų problemos – visuotinės. Labai jaučiame pasikeitusias klimato sąlygas. Vasaros karštesnės ir sausesnės, vis dažnesnės orų anomalijos. Todėl reikia dėti daug pastangų ir investicijų, kad gautum tą pačią grąžą. Tiesa, ši vasara buvo pakankamai normali, tai leido šiek tiek atsikvėpti.

Ar statistiko profesija ir turimi įgūdžiai padeda ir valdant ūkį?

Labai padeda. Įpratau viską skaičiuoti, matuoti, planuoti, remiantis praėjusių metų faktais. Matematiniai skaičiavimai padeda numatyti būsimas išlaidas, pinigų srautus, finansų poreikį ūkio plėtrai ir pan. Skaičiuoju ir kas labiau apsimoka: pačiam rūpintis mėsos realizavimu ir pardavimu ar parduoti supirkėjams.

Ar pavaišinsi bendradarbius savo ūkio gėrybėmis?

Žiūrėsime (juokiasi Audrius).

Padėkoju už pokalbį ir palinkiu sėkmės viską paskaičiuojančiam ūkininkui-statistikui.

A. Tarailos ūkis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s